Xəzər Universitəsi Əcnəbi Tələbələr üçün Təqaüd proqramı
Xəzər Universitəsi Cənubi Qafqazda təlim dilinin İngilis dili olduğu beynəlxalq təhsil proqramlarını həyata keçirməyə başlayan ilk özəl universitetdir. Xəzər Universitəsi öz siyasəti və xidmət öhdəlikləri çərçivəsində heç bir məhdudiyyət olmadan bütün ölkələrin vətəndaşlarına aid olan 2018-2019-cu illər üçün Xəzər Universitəsi Beynəlxalq Təqaüd Proqramını (daha sonra KUISP (Khazar University International Scholarship Program) kimi istinad olunur) bəyan etməkdən qürur duyur.
Əsas Prinsiplər
Proqramın əsas prinsipləri aşağıdakılardır:
- Bütün xarici vətəndaşlar KUISP proqramına müraciət edə bilərlər.
- KUISP proqramı Xəzər Universitəsinin bütün fakültələri üzrə potensial tələbələri üçün açıqdır: Mühəndislik və Tətbiqi Elmlər fakültəsi, İqtisadiyyat və Menecment fakültəsi, Humanitar və Sosial Elmlər fakültəsi və Təhsil fakültəsi.
- Bakalavr, magistratura, doktorluğa namizədlər KUISP proqramına müraciət edə bilərlər
- Bütün təhsil xərclərini ödəyəcək iki təqaüd hər il Xəzər Universitəsinə müraciət edən hər bir ölkənin vətəndaşlarına veriləcək.
- Təqaüd bir il müddətinə nəzərdə tutulub, lakin bu müddət təqaüd alanın akademik fəaliyyətinə əsasən uzadıla bilər.
- Təqaüd tam proqram müddətində bütün təhsil xərclərini əhatə edir, lakin yaşayış və səyahət xərcləri bura daxil deyil.
- Xəzər Universitəsi qəbul olunmuş ərizələrin qiymətləndirilməsi ilk öncə sənədlərin nəzərdən keçirilməsi, daha sonra isə Skype müsahibəsi vasitəsilə həyata keçirir. Təfərrüatlar və seçim müddəti KUISP proqramının vaxt cədvəlində göstərilib. (IV hissə)
III. Uyğunluq kriteriyaları
Uğurlu namizəd aşağıdakı meyarlara uyğun olmalıdır:
- Əvvəlki təhsil pilləsində (ali məktəb, bakalavr və ya magistr proqramları) yüksək akademik fəaliyyət göstəricisi
- Yüksək İngilis dili bacarığı. Standartlaşmış İngilis dili test balları məcburi deyil. Lakin belə test balları (etibarlı TOEFL və IELTS balları: etibarlılıq müddəti bitmiş ballar qəbul edilmir) olan namizədlərin rəqabət üstünlüyü olacaq. Əsas tədris dilinin İngilis dili olduğu ali məktəblərin, Beynəlxalq Bakalavr dərəcəsi və ya diplomuna sahib olanların İngilis dil bacarıqlarını sübut edən sənədlərə ehtiyacı yoxdur.
- Xəzər Universitəsində oxumaq üçün həvəsli olmaq
- Yaxşı ünsiyyət bacarığı
Müraciətin və seçimin vaxt cədvəli
KUISP proqramı hər il hazırlanan və təsdiqlənən plan əsasında həyata keçirilir. Tətbiq etmə, vaxt və tətbiq edən orqanlar aşağıdakı cədvəldə dəqiq göstərilmişdir:
Fəaliyyət
Tarix
Təsvir
Qəbul elan olunur
Dekabr
2017-ci il
Xəzər Universiteti 2018-2019-cu dərs ili üçün qəbulun açılmasını elan edir.
KUISP proqramının elan edilməsi
Dekabr, 2017
Elan Xəzərin veb-saytında, Beynəlxalq Əlaqələr Ofisinin Facebook səhifəsi, xaricdəki partnyor universitetlərin veb-saytları yerləşdiriləcəkdir.
Müraciət üçün son tarix
17:00 (5:00 PM) (Bakı vaxtı ilə), Bazar, 15 Aprel, 2018-ci il
Müraciətlər e-mail vasitəsi ilə təqdim edilə (bütün tələb olunan sənədlər skan edilməlidir) və ya poçtla göndərilə bilər.
Qiymətləndirmə və seçim
Aprel – May, 2018
Universitet tərəfindən yaradılan və Beynəlxalq Əlaqələr Ofisi tərəfindən idarə olunan Seçim Komitəsi təqaüd mükafatı haqqında qərar verəcək.
Seçim nəticələrinin elan edilməsi
İyunun ortası, 2018
Seçim nəticələri email vasitəsilə namizədlərə və partnyor təşkilatlara (səfirliklər, universitetlər və s.) göndəriləcək.
Təqaüd üçün müraciətin mərhələləri
KUISP proqramına müraciət etmək üçün, ərizəçi aşağıdakı formaları doldurub təhvil verməlidir:
Xəzər Universitəsinin qəbul üçün ərizə forması (ərizə formasında göstərilən bütün tələb olunan sənədlərlə birlikdə)
KUISP proqramının ərizə forması
Ərizə formaları Xəzər Universitəsinin internet səhifəsindən yüklənə bilər:
http://www.khazar.org/az/menus/496/nece_muraciet_etmeli_sup_style_color_red_yeni_sup_
Tamamlanmış ərizələr Beynəlxalq Əlaqələr Ofisinə email ya poçt vasitəsi ilə göndərilməlidir.
Elektron müraciətlər daha çox arzuolunandır.
Email:
Poçt:
international@khazar.org
(zəhmət olmasa, bütün tələb olunan sənədlərlə birlikdə özünüzün tamamlanmış KUISP ərizə formasını və Xəzər Universitəsinin qəbul üçün ərizə formasını göndərin)

Khazar University International Scholarship Program 2018-2019
Khazar University is the first private University in the South Caucasus that started implementing international education programs with English language as a medium of instruction. Pursuant to its policy and service commitments, the University is proud to announce the Khazar University International Scholarship Program for 2018-2019 (further referred to as KUISP) extended to nationals of all countries without any limitation.
- General Principles
The guiding principles of the program are as follows:
- All foreign citizens are eligible for KUISP.
- KUISP is available for potential students at all schools of the University: School of Engineering and Applied Sciences, School of Economics and Management, School of Humanities and Social Sciences and School of Education.
- Applicants to bachelor, master and PhD programs are eligible to apply for KUISP.
- Every year two scholarships, each covering the cost of the full tuition fee, will be awarded to citizens of each country who apply to Khazar University programs.
- The scholarship is provided for one year subject to prolongation based on the academic performance of the grantee.
- The scholarship covers the cost of the tuition fee for one academic year, but does not cover living, travel or other expenses.
- Khazar University conducts evaluation and the selection of submitted applications via document screening and Skype interviews with shortlisted applicants. The details and the time frame of the selection are specified in the KUISP time schedule (Section IV below).
III. Eligibility Criteria
The successful applicants should meet the following criteria:
- Good academic performance records of the previous education stage (high school, bachelor or master programs)
- Good English language skills. Standardized English language test scores are not compulsory. However, the applicants with standardized scores (valid TOEFL/IELTS scores: expired scores are not accepted) will have competitive advantage. Holders of International Bachelor degree certificates or diplomas from a high school with English as a major medium of instruction do not need a language skill justification document
- Motivated to study at Khazar University
- Good communication skills and sociability
- Time Schedule of Application and Selection
KUISP is implemented according to an annually developed and approved implementation plan. Implementation activities, the time scheme and implementing bodies are specified in the table below:
Activity |
Date |
Description |
Admission opens |
December, 2017 |
Khazar University announces the opening of admission for the academic year of 2018 – 2019 |
Announcement of the KUISP |
Announcement will be placed on Khazar’s website, International Affairs Office’s Facebook page, and websites of partner universities abroad. |
Deadline for applications |
April 15, 2018, 17:00 (5:00 PM) Baku time |
Applications may be submitted by e-mail (all required documents should be scanned and attached) or post. |
Evaluation and selection |
April – May, 2018 |
The Selection Committee established by the University and facilitated by the International Affairs Office staff will decide about scholarship awards. |
Announcement of selection results |
Mid-June, 2018 |
The selection results will be communicated by e-mail to applicants and partner organizations (Embassies and Universities) |
- Scholarship Application Procedure
- Khazar University Application for Admission Form for the selected level of study (Bachelor, Master or PhD) along with all required documents listed in the application form
- KUISP Application Form
Both application forms can be downloaded from Khazar University’s website:
http://www.khazar.org/en/menus/496/how_to_apply_new_sup_style_color_red_new_sup_
Email: |
Post: |
Khazar University International Affairs Office 41 Mehseti Street Baku, AZ1096, Azerbaijan |
- Application Deadline
Deadline for applications is 17:00 (5:00 PM) Baku time on Sunday, April 15, 2018. Late or incomplete applications will not be considered.