Mətbuat şərhi 26 fevral 2025
33 il bundan əvvəl, fevralın 25-dən 26-na keçən gecə Ermənistan tərəfindən dinc azərbaycanlılara qarşı xüsusi amansızlıq və qəddarlıqla ötən əsrin ən dəhşətli insanlıq əleyhinə cinayətlərindən biri olan Xocalı soyqırımı törədilib. 1 gecədə 63 uşaq, 106 qadın və 70 qoca daxil olmaqla, 613 nəfərin qətlə yetirildiyi Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümündə bu dəhşətli cinayətin qurbanlarının əziz xatirəsini dərin hüznlə yad edirik.
Ermənistanın Azərbaycana qarşı təcavüzü zamanı xüsusilə azərbaycanlıların çoxluq təşkil etdiyi Bağanis Ayrım, İmarət Qərvənd, Tuğ, Səlakətin, Axullu, Xocavənd, Cəmilli, Nəbilər, Meşəli, Həsənabad, Kərkicahan, Qaybalı, Malıbəyli, Yuxarı və Aşağı Quşçular, Qaradağlı kəndlərində törədilən kütləvi qətliamların xronologiyasına baxmaq Xocalı soyqırımının Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı etnik nifrət və dözümsüzlük siyasətinin ayrılmaz tərkib hissəsi olduğunu anlamaq üçün kifayətdir.
Xocalı şəhərinin hələ 1991-ci ildən mühasirəyə alınması, avtomobil əlaqəsi və elektrikin kəsilməsi, 1992-ci ilin fevralın 25-dən 26-na keçən gecə isə kütləvi şəkildə atəşə tutularaq keçmiş SSRİ-nin 366-cı motoatıcı alayının dəstəyi ilə Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən dinc əhaliyə qarşı misli görünməmiş vəhşiliyin törədilməsi bu qətliamın məqsədyönlü və planlı şəkildə icra edilməklə, mahiyyəti etibarilə soyqırımı olduğunu təsdiqləyir. Xocalı soyqırımı zamanı 8 ailə tamamilə məhv edilib, 130 uşaq valideynlərdən birini, 25 uşaq isə valideynlərinin hər ikisini itirib, 68 qadın və 26 uşaq daxil olmaqla, 1275 nəfər əsir götürülüb.
Xocalı soyqırımı zamanı mülki insanların xüsusi amansızlıqla qətlə yetirilməsi, onlara qarşı nümayiş olunan qeyri-insani rəftar, verilmiş işgəncələr, öldürülən insanların nəşinin alçaldılması kimi elementlər özlüyündə beynəlxalq humanitar hüquq, insan hüquqları hüququ, bu istiqamətdə mövcud beynəlxalq konvensiyalar, o cümlədən Soyqırımı cinayətinin qarşısının alınması və cəzalandırılması haqqında Konvensiya, İşgəncələrə və digər qəddar, qeyri-insani, yaxud ləyaqəti alçaldan davranış və cəza növlərinə qarşı Konvensiya, İrqi ayrı-seçkiliyin bütün formalarının ləğv edilməsi haqqında beynəlxalq Konvensiyalara zidd olmaqla, beynəlxalq hüquqi məsuliyyət doğurur.
Xocalı cinayətkarlarının etirafları, xüsusilə soyqırımı şahidləri tərəfindən də kimliyi təsbit edilmiş Monte Melkonyanın Xocalının “strateji məqsəd olmaqla yanaşı, revanş aktı” olduğunu bildirməsi, soyqırımının təşkilatçılarından biri olan Ermənistanın keçmiş prezidenti Serj Sarkisyanın “Xocalıda ermənilərin dinc azərbaycanlılara əl qaldırmayacağı streotipini qırması” və bununla bağlı “heç bir peşmanlığın duyulmaması” bəyanatları Xocalı soyqırımının məqsədyönlü şəkildə törədildiyini və soyqırımı ilə bağlı beynəlxalq hüquqi məsuliyyətin Ermənistan tərəfinin üzərinə düşdüyünü sübuta yetirir.
Beynəlxalq ictimaiyyətin Xocalı soyqırımı ilə bağlı mövcud fakt və dəlillərə etinasızlığı Ermənistanın azərbaycanlılara qarşı müharibə cinayətlərinin həm keçmiş işğal dövründə, həm də 44 günlük Vətən müharibəsi zamanı xüsusilə mülki obyektlərə hücumlarla davam etməsinə səbəb oldu.
Vətən müharibəsi nəticəsində ərazi bütövlüyümüzün, 19-20 sentyabr 2023-cü il antiterror əməliyyatları nəticəsində isə suverenliyimizin bərpa olunması, Xocalının azad olunması, müharibə cinayətkarlarının hüquqi məsuliyyətə cəlb olunması tarixi ədalətin təcəssümüdür.
Bu gün, xalqımızın sağalmayan yaralarından biri olan Xocalıya digər işğaldan azad olunmuş ərazilərdə olduğu kimi həyat qayıdır, dövlətimiz və xalqımız soyqırımı qurbanlarını unutmur, onların xatirəsini əbədiləşdirir.
Xocalı soyqırımının 33-cü ildönümündə faciənin günahsız qurbanlarının xatirəsini bir daha dərin ehtiramla yad edirik.

Statement on the 33rd anniversary of the Khojaly genocide
33 years ago, on the night of 25–26 February, Khojaly genocide, one of the most horrific crimes against humanity of the past century, was committed by Armenia against Azerbaijani civilians with particular brutality and cruelty. On the 33rd anniversary of the Khojaly genocide, with profound sadness, we commemorate the victims of this horrible crime, which took the lives of 613 people, including 106 women, 70 elderly people, and 63 children in a single night.
The chronology of massacres committed in the course of Armenia’s aggression, particularly in the villages of Baghanis Ayrim, Imarat-Garvand, Tugh, Salakatin, Akhullu, Khojavand, Jamilly, Nabilar, Meshali, Hasanabad, Karkijahan, Gaybaly, Malibayli, Yukhari and Ashaghi Gushchular, Garadaghli, where the majority of the population were Azerbaijanis, reveals how the Khojaly genocide was an integral part of Armenia’s policy of ethnic hatred and intolerance against Azerbaijanis.
The Siege of Khojaly since 1991, transport communication and electricity cut-off, massive shelling, and unprecedented atrocities on the night of 25-26 February 1992, committed by the armed forces of Armenia against the civilian population with the assistance of the 366th Motorized Rifle Regiment of the former USSR attest to the fact that this massacre was, at its core, a planned and intentional genocide. During the Khojaly genocide, 8 families were completely wiped out, 130 children lost one of their parents, and 25 children lost both of their parents, 1275 people, including 68 women and 26 children were taken hostages.
Characteristics of the Khojaly genocide, including the slaughter of civilians with particular cruelty, inhuman treatment, torture, and humiliation of the corpses were all contrary to international humanitarian law, human rights law, and international conventions in this field, including the Convention for the Prevention and Punishment of the Crime of Genocide, Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, Convention on the Elimination of All Forms of Racial Discrimination, and implies international legal responsibility.
Confessions from perpetrators of the Khojaly genocide, especially the statement of Monte Melkonian, whose identity was also revealed by witnesses, that “Khojaly was a strategic goal, as well as an act of revenge,” as well as acknowledgment of Serzh Sargsyan, former President of Armenia, who was one of the masterminds of the genocide that “Armenians was able to break the stereotype that they could not raise their hand against the Azerbaijani civilians” and “absolutely no regrets regarding this” prove that the Khojaly genocide was purposefully committed and that Armenia bears international legal responsibility.
As a result of the international community’s disregard for the facts and evidence of the Khojaly genocide, Armenia continued its war crimes against Azerbaijanis throughout the former occupation period and during the 44-day Patriotic War, particularly attacking civilian targets.
The restoration of our territorial integrity as a result of the Patriotic War and our sovereignty as a result of the counter-terrorism measures of 19-20 September 2023, the liberation of Khojaly, and the legal prosecution of war criminals are the embodiments of historical justice.
Like in other liberated territories, today life returns to Khojaly, which remains one of the incurable wounds of our people, and our state and people do not forget the victims of the genocide and keep their memories alive.
On the 33rd anniversary of the Khojaly genocide, we once again honor the memory of the innocent victims of the tragedy.